Obří dřevokazné houby
Libor Dvořák
Na dřevě roste mnoho druhů hub, kterým širší veřejnost běžně říká choroše. Jedná se ovšem o velké množství navzájem nepříbuzných druhů, z nichž pravé choroše tvoří jen nepatrnou část. Pomineme-li druhy, které vytvářejí na kmenech či větvích povlaky dlouhé i více než 1 metr (pevníky, ohňovce a další), dají se najít plodnice některých druhů o skutečně obřích rozměrech. Během počátku roku 2020 jsem dva takové obry potkal a rád bych se zde o svou radost podělil.
Troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola) je velmi hojný a nápadný druh vyskytující se na živých i rozkládajících se kmenech nebo pařezech jehličnatých i listnatých stromů. V údolí mezi Mariánskými Lázněmi a Velkou Hleďsebí jsem nalezl na pahýlu olše jedince s kloboukem o šířce 50 cm.
Lesklokorka ploská (Ganoderma applanatum) se vyskytuje celkem hojně na živých i odumřelých kmenech a pařezech listnatých stromů, zřídka na jehličnanech. Na torzu buku v parku u Zámku Kynžvart jsem nalezl dva skutečně impozantní jedince, z nichž ten větší měl klobouk o šířce 66 cm.
Mějte při procházkách lesem oči otevřené, třeba také podobného obra potkáte!
Troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola) z údolí mezi Mariánskými Lázněmi a Velkou Hleďsebí. Foto: Ladislav Dvořák.
Lesklokorka ploská (Ganoderma applanatum) z parku u Zámku Kynžvart. Foto: Kateřina Dvořáková.