Vzdělání a profesní zkušenosti

     Jmenuji se Kateřina Dvořáková. Narodila jsem se roku 1976 v Brně. Vystudovala jsem systematickou zoologii a ekologii se zaměřením entomologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity. Později jsem si doplnila státní zkoušku z pedagogiky a psychologie na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity.

     Ekologickou výchovou se zabývám od roku 2003, kdy jsem ještě při studiu pracovala ve Středisku ekologické výchovy Lipka na pracovišti Rychta Krásensko, později v Centru ekologické výchovy Dřípatka Prachatice. Výukové programy v Karlovarském kraji a na Tachovsku jsem začala dělat v roce 2010 pod hlavičkou ČSOP Kladská. V říjnu 2013 jsem se osamostatnila a nyní nabízím výukové programy sama za sebe. Příležitostně také spolupracuji na různých projektech (například vytvoření metodiky a lektorování třídenního hydrobiologického programu pro Ligu lesní moudrosti na faře v Michalových horách https://www.woodcraft.cz/index.php?right=kotaktyodkazy_zakladny_fara,  dětské tábory a výhledově školy v přírodě pro spolek V přírodě doma s.r.o.  https://www.facebook.com/vprirodedomazs/, přírodovědné exkurze pro veřejnost pro ČSOP Kladská https://csop-kladska.cz/ a další).

     K ekovýchově také patří poradenství k přírodním zahradám, kterému se věnuji od roku 2019. V roce 2018 jsem si nechala certifikovat vlastní zahradu jako Přírodní a následující rok absolvovala 37hodinový kurz pro hodnotitele a poradce přírodních zahrad zakončený zkouškou. Ve věci zahrad se dále vzdělávám účastí na seminářích (zatím jsem stihla Design permakulturní zahrady a Semínkový kurz u Marka Kvapila, Navrhování svažitých zahrad u Renaty Zahrádkové a vícero kurzů zaměřených na výuku v zahradě a tvorbu školních zahrad), četbou a samozřejmě praxí.

     Mimo ekovýchovnou práci se také stále věnuji entomologii, společně se svým manželem Liborem. Děláme faunistické výzkumy různých území za účelem vyhodnocení jejich přírodní cennosti a navržení vhodného managementu, při zájmu o tuto činnost se obracejte spíše na manžela lib.dvorak@seznam.cz.